Amst header1
 

 

 

Tuesday, 16 October, 2018

16:30-19:00: Opening Session
Keynote speaker: Grégoire Courtine
Outstanding Achievment Award: Didier Trono

19:00-20:00: Welcome Reception

Wednesday, 17 October, 2018

09:00-10:40: Concurrent Sessions

S1a: Disease modelling
Eva Hedlund
Holger Willenbring
Abstract selected speakers
"Lightning Talks"

S1b: Cancer
Nick Lemoine
Kah Whye Peng
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S1a: CNS + eye I
TBC

10:40-11:10: Coffee Break

11:10-13:10: Plenary Session 2 - From Bench to Bedside I
Speakers:
Stuart Forbes
Amy Wagers
Bev Davidson
Wing Yen Wong

13:10-15:10: Lunch and Poster Session I

15:10-16:50: Concurrent Sessions

S2a: Genomic characterisation of pluripotent stem cells
Fiona Watt
Kevin Eggan
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S2b: Vector Dev I
Jay Chiorini
Dirk Grimm
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S2c: Regulatory
Sponsor: EMA-CAT
Martina Schüssler-Lenz
Marcos Timón
Hans Ovelgonne
Matthias Renner

16:50-17:20: Coffee Break

17:20-19:20: Plenary Session 3 - Cancer Immunotherapy and Cancer Stem Cells
Speakers:
Martin Pule
Robert Blelloch
Yayahiro Yamada
TBC

Thursday, 18 October, 2018

08:30-10:10: Concurrent Sessions

S3a: Bioengineering
David Schaffer
Penney Gilbert
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S3b: Muscle, Cardiovascular, and Lung Disease
Ana Buj Bello
Silvia Priori
Antonie de Vries"Lightning Talks"

S3c: Blood Disorders I
Marina Cavazzana
TBC
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"

10:10-10:40: Coffee Break

10:40-12:40: Plenary Session 4 - From Bench to Bedside II
Speakers:
Deepak Srivastava
Kristin Baldwin
Matthew Wood
Lorenz Studer

12:40-14:40Lunch
Poster Session II
Early Career Researchers' career workshop (Vincenzo Cerullo and Deniz Kirik)

14:40-16:50: Concurrent Sessions

S4a: Molecular Basis of Developmental Potential
Jennifer Erwin
Ludovic Vallier
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S4b: Vector Development II
Rob Kotin
Jude Samulski
Alessio Cantore
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"
S4c: Gene Editing
Toni Cathomen
Yong Chang
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"

16:50-17:20: Coffee Break

17:20-19:20: Plenary Session 5 - New Tools and Technologies
Speakers:
Keith Joung
David Russell
Botond Roska
Alex Meissner

20:00: Molecular Mingle

Friday, 19 October, 2018

09:00-10:40: Concurrent Sessions

S5a: Cell Therapy and Replacement
Azuka Morizane
Hanna Mikkola
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"

S5b: Cell Therapy and Replacement
Juan Ruiz
TBC
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"

S5c: Blood Disorders II
Isabelle Andre-Schmutz
Basil Sharrack
Abstract Selected Speakers
"Lightning Talks"

10:40-11:10: Coffee Break

11:10-13:10: Plenary Session 6 - Organoids and Cell Engineering
Speakers:
Molly Stevens
Rick Livesey
Hiromitsu Nakauchi
Gordon Keller

13:10-15:10: Lunch and Poster Session III

15:10-16:30: Concurrent Sessions

S6a: Regulation and Control of Pluripotency and Lineage Specifications
Kiesuke Kaji
Amander Clark
Abstract Selected Speakers
S6b: Immunotherapy and Vaccines
Marina Croyle
TBC
Abstract Selected Speakers
S6c: CNS and Eye Diseases II
Shin-ichi Muramatsu
TBC
Abstract Selected Speakers

16:30-17:00: Coffee Break

17:00-19:00: Presidential Symposium
Speakers:
ESGCT AGM
Jurgen Knoblich
Rudolf Jaenisch

Young Investigator Award Lecture (speaker TBD)